Tko su favoriti za elitno Svjetsko prvenstvo u cestovnoj vožnji za žene 2021.?

Sadržaj:

Nizozemski tim nastoji izbjeći ponavljanje Olimpijskih igara

Elitna ženska cestovna utrka Svjetskog prvenstva UCI 2021. trebala bi se održati u subotu, 25. rujna, a teren je potpuno posložen. Teško je još jednom gledati pored nizozemske momčadi, ali kao što smo vidjeli na Olimpijskim igrama, svašta se može dogoditi. Evo nekih ključnih imena koje treba slijediti…

Annemiek van Vleuten, Nizozemska

Dob: 38

Trgovački tim: Movistar tim

Najbolji rezultat Elite Women's Road: 1. (2019.)

Bit će zanimljivo vidjeti kako će nizozemski tim odgovoriti na Svjetskom prvenstvu nakon manje od očekivanog nastupa na Olimpijskim igrama. U namjeri da osvoje barem jednu medalju – zlato je bilo vrlo važno – nisu shvatile da je Anna Kiesenhofer u prednosti tek nakon crte. Van Vleuten je ipak osvojio impresivno srebro, a potom i zlato u vožnji na vrijeme, a sada je na vidiku majica duginih boja. Ova je godina za nju bila vrlo uspješna, osvojila je Tour of Flanders 10 godina nakon svoje posljednje utrke, te Ladies Tour of Norveška nakon četiri etape. Završila je druga iza Demi Vollering u Liège-Bastogne-Liègeu – svoje reprezentativne kolegice za nadolazeće Svjetsko prvenstvo. Što se tiče timskih kolega, Anna van der Breggen je u posljednjoj godini profesionalne jahačice. Odnese li pobjedu u Flandriji, koncept bez duginog dresa u pelotonu sljedeće godine doista je zanimljiv. Ali kako je van Vleuten već osvojila Svjetsko prvenstvo u elitnoj ženskoj cestovnoj utrci 2019., sigurno će nastojati dodati još jednu svojim sve većim palmarès.

Marianne Vos, Nizozemska

Dob: 34

Trgovački tim: Jumbo-Visma

Najbolji rezultat: 1. (2013.)

Svjestan sam da sam upao u istu zamku s kojom sam se susreo prije Olimpijskih igara, a to je da previše dižem nizozemsku reprezentaciju. Ali što je omiljeni komad bez Marianne Vos? Jedna od biciklističkih legendi svih vremena koja je pobijedila na gotovo svim utrkama u kalendaru, već je osvojila pobjedu u Gent-Wevelgemu – prva pobjeda za novi ženski tim Jumbo-Visma – i Amstel Gold Race 2021. U srpnju osvojila je svoju 30. etapnu pobjedu na Giro d'Italia Donne, s višestrukim pobjedama koje se protežu kroz sprinteve, uspone i kronometre. Trostruka cestovna svjetska prvakinja nedavno je ostvarila tri pobjede na Simac Ladies Touru krajem kolovoza, pobijedivši u prologu na kronometar iu posljednje dvije sprinterske etape. Šampion šampiona, uvijek je držite na oku.

Lotte Kopecky, Belgija

Dob: 25

Trgovački tim: Liv Racing

Najbolji rezultat: 75. (2016.)

Lotte Kopecky uživala je u uspješnoj sezoni 2021. koja ju bez sumnje stavlja u borbu za dugin dres. 25-godišnjakinja je početkom godine osvojila popločanu stazu Le Samyn des Dames nakon početnog razočaranja u Omloopu, a zatim je zadržala svoje nacionalne naslove iu cestovnoj utrci iu kronometru. Nadalje je dominirala na turneji Lotto Belgium Tour u lipnju. Njezino treće mjesto na drugoj etapi napredovalo je do prvog na trećoj etapi, pobjedivši u generalnom plasmanu i poretku po bodovima dok je bila druga u planinama. Nakon svog 4. mjesta na Olimpijskoj cestovnoj utrci, Kopecky se oporavila od ozljede i pobijedila u posljednjoj fazi Ceratizit Challengea na La Vuelti ispred Elise Longo Borghini. Belgijski tim uključuje Jolien D'Hoore, Kopeckyjevu partnericu na putu za Madison, koja je najavila svoje planove za odlazak u mirovinu na kraju sezone. Također će biti uključeni Shari Bossuyt, Kim de Baat, Valerie Demey i Jessie Vandenbulcke.

Lizzie Deignan, Velika Britanija

Dob: 32

Trgovački tim: Trek-Segafredo

Najbolji rezultat: 1. (2015.)

Lizzie Deignan predvodit će reprezentaciju Velike Britanije na svjetskom prvenstvu i dat će sve od sebe da ponovi svoj prethodni uspjeh na turniru. Na Tour de Suisse ove je godine pobijedila u drugoj etapi u Frauenfeldu. Njezina pobjeda rezultirala je pobjedom u generalnom plasmanu za jednu sekundu nad Elise Chabbey, a Deignan je također ponijela kući bodove i planinske klasifikacije. Velika Britanija šalje uzbudljiv tim uz Deignana, uključujući Annu Shackley – njezinu partnericu u cestovnoj utrci na Olimpijskim igrama u Tokiju – i Jossa Lowdena koji bi uskoro trebao preuzeti Hour Record. Bivša nacionalna prvakinja Alice Barnes, Anna Henderson i pobjednica La Choralise Fourmies Féminine Pfeiffer Georgi također su uključeni.

Ime: Emma Norsgaard, Danska.

Dob: 22

Najbolji rezultat: 61. (2020.)

Emmu Norsgaard označila je Elisa Longo Borghini kao jednu koju treba gledati za nadolazeću cestovnu utrku svjetskog prvenstva, a lako je vidjeti zašto. Danska nacionalna prvakinja išla je jedan do drugoga s Lorenom Wiebes koja je brzo finišerala na Giro d’Italia Donne, u konačnici pobijedivši na etapi 6. Na najdužoj etapi, pobijedila je Coryn Riveru i Marianne Vos do crte u Colicu. Norsgaard je također skupio brojna druga mjesta u Omloopu, Le Samyn i Scheldeprijsu. No, na utrci Ceratizit Festivala Elsy Jacobs ona je uistinu zablistala, njezine pobjede u 1. i 2. fazi rezultirale su pobjedama u generalnom plasmanu, bodovnom plasmanu i pobjedama u razredu mladih. Možda ne privlači toliko pozornosti kao imena u nizozemskom timu, na primjer, ali veselim se vidjeti kako vozi. Norsgaard će biti na startnoj liniji uz Cecilie Uttrup Ludwig, Amalie Dideriksen, Maritu Jensen, Rebeccu Koerner i Julie Leth.

Elitno svjetsko prvenstvo u cestovnoj utrci za žene održat će se u subotu 25. rujna. Idite na naš vodič za sve pojedinosti o tome kako gledati UCI Svjetsko prvenstvo 2021.