12 medalja uključujući 8 zlatnih za paraolimpijske bicikliste tima GB

Sadržaj:

Uz utrku na stazi na Paraolimpijskim igrama u Riju, Velika Britanija je završila s nevjerojatnim brojem medalja

2016-09-13

Biciklizam na stazi na Paraolimpijskim igrama u Riju pokazao se još uspješnijim nego na prethodnim Olimpijskim igrama za tim GB, s ukupnim zbrojem medalja od 12 osvojenih medalja, uključujući 8 zlatnih.

Utrke su započele 8. rujna natjecanjima u potjeri. Megan Giglia osvojila je zlato u ženskoj C1-2-3 pojedinačnoj potjeri na 3000 m, prije nego što su Sarah Storey i Crystal Lane osvojile zlato i srebro u C5 potjeri na 3000 m, a Steve Bate osvojio je zlato u muškoj B potjeri na 4000 m.

Drugi dan se sastojao od više pojedinačnih disciplina, sa sprintericama Sophie Thornhill i Jody Cundy koje su osvojile zlato u kronometru za žene B 1000m i C4-5 za muškarce na kronometar 1000m. Louis Rolfe je zatim potkrijepio stvari broncom u muškoj kronometarskoj vožnji C2 3000m kasnije tog dana.

Kadeena Cox postavila je novi svjetski rekord u osvajanju zlata u kronometru za žene C4-5 na 500 metara - podvig koji je još značajniji zbog činjenice da je pobjeda stigla manje od 24 sata nakon što je Cox dotrčala do brončane medalje u atletski događaj, ženski T38 sprint na 100 m.

Posljednjeg dana utrke, 11. rujna, Neil Fachie osvojio je srebro u muškoj utrci na kronometar B 1000 m, prije nego što je Sophie Thornhill dodala svoj rezultat uzevši broncu u pojedinačnoj potjeri B 3000 m, a Lora Turnham osvojila je zlato u događaju.

Završni događaj tjedna bio je muški timski sprint C1-5 750m, a pobjednici su bili britanski tim Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth i Jody Cundy, postavivši novi svjetski rekord od 48.635 u procesu.

2016-08-17

U ponedjeljak je Mark Cavendish započeo drugi dan omniuma s kilo, u kojem je zauzeo šesto mjesto s vremenom 1:02.86. Svoje šanse za pobjedničko postolje povećao je kasnije trećim mjestom u letećem krugu. Unatoč svim naporima da pobjegne s čela i osvoji krug tijekom utrke bodova, najbolje što je uspio bilo je četvrto kroz mnoštvo sprinterskih početnih mjesta. Završio je drugi u ukupnom poretku, osvojivši srebro, svoju prvu olimpijsku medalju.

Laura Trott natjecala se u ženskom omniumu, plasiravši se na prvo mjesto iu eliminacijskoj utrci iu pojedinačnoj potjeri, te osvojivši drugo mjesto u utrci scratch. Sveukupno, izborila je mjesto na vrhu postolja svojom drugom zlatnom medaljom na Igrama u Riju. Sada je najuspješnija britanska sportašica, s četiri zlatne medalje.

Jason Kenny, Trottov zaručnik, također je došao s više olimpijske slave. Ubrzo nakon Trottove pobjede na omniumu, Kenny je izašao na stazu kako bi se natjecao u muškom keirinu. Završivši na prvom mjestu, osvojio je svoju treću zlatnu medalju u Riju. Sada ima šest zlatnih medalja, izjednačujući se sa Sir Chrisom Hoyem. Između njih, Kenny i Trott sada imaju 10 olimpijskih medalja.

Rebecca James povećala je cilj tima GB od ukupno 48 medalja u Riju osvojivši srebro u ženskom sprintu s Katy Marchant koja je bila blizu i osvojila brončanu medalju.

Ukupno je Team GB osvojio 12 olimpijskih medalja kroz biciklizam. 11 na stazi, a Chris Froome osvojio je broncu u cestovnom kronometru, čineći ovu godinu najuspješnijom u inozemstvu za bicikliste tima GB.

2016-08-15

Muška ekipna potraga započela je vikend donoseći još jednu zlatnu medalju, kao i novi svjetski rekord od 3:50.26. Bila je to tijesna stvar, s Australcem koji je preuzeo rano vodstvo, ali su ubrzo pali na tri igrača i na kraju se metronomska učinkovitost britanskog tima isplatila. Tim su činili Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy i Steve Burke. Ova je utrka donijela Sir Bradleyu Wigginsu njegovu petu zlatnu medalju, čineći ga najuspješnijim britanskim olimpijcem u povijesti s osam olimpijskih medalja u svom imenu.

U subotu je ženska timska potraga zadržala zlatnu slavu postavivši još jedan svjetski rekord od 4:10.23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker i Kate Archibald pobijedile su američki tim za cijele dvije sekunde, nakon što je pala američka taktika 'brzog starta'. Laura Trott također je ušla u povijest kao prva britanska olimpijka koja je osvojila tri zlatne medalje.

Rebecca James debitirala je na Olimpijskim igrama tijekom ženskog keirina osvojivši pritom svoju prvu srebrnu olimpijsku medalju, nakon uspjeha koji je dan ranije osvojila u kvalifikacijama za ženski sprint s još jednim olimpijskim rekordom od 10,72 sekunde.

Nedjelja se pokazala još jednim uspješnim danom za britanske sportaše jer su se Jason Kenny i Callum Skinner suprotstavili u svebritanskom finalu muškog sprinterskog natjecanja. Kenny se pokazao i taktički i fizički superiornijim od Skinnera i osvojio svoju petu zlatnu medalju. Samo je Sir Chris Hoy osvojio više zlatnih medalja (za sada - Kenny se sutra utrkuje s Keirinom), pa ako bude uspješan, ne možemo a da se ne zapitamo hoće li se naći na novogodišnjem popisu počasti.

Muški omnium također je započeo u nedjelju, a Mark Cavendish predstavlja reprezentaciju GB. U utrci scratch-a završio je na šestom mjestu, nakon što je pobjegao 13 krugova prije kraja. U pojedinačnoj potjeri bio je drugi, iza Lassea Normana Hansena iz Danske koji je postavio novi olimpijski rekord. Cavendisheva eliminacijska utrka nije išla baš po planu jer je u lošem vremenu zaglavio u prometu, što je rezultiralo izletom u plavu boju 'Côte d'Azur' i eliminacijom za samo 10 th mjesto.

12/08/16

Timski sprint

Četvrtak navečer pokazao se zlatnim za tim GB na velodromu, s muškim ekipnim sprinterima koji su osvojili prve zlatne medalje u biciklizmu na stazi za Veliku Britaniju. Unatoč tome što se ne smatraju favoritima zbog manje nego spektakularnih nastupa na prethodnim svjetskim prvenstvima, to nije spriječilo Veliku Britaniju da pobijedi aktualne svjetske prvake Novozelanđane s novim olimpijskim rekordom od 42,440 sekundi.

Tim, koji se sastoji od Jasona Kennyja, Phillipa Hindesa i Calluma Skinnera, donio je četvrto zlato do sada za Team GB u Riju 2016., čime je ukupni zbroj medalja iznosio 15. To je također bila četvrta zlatna olimpijska medalja Jasona Kennyja, što ga čini jednim od najodlikovanijih britanskih olimpijaca ikad iza Sir Stevea Redgravea i Chrisa Hoya.

Skinner je bio pod velikim pritiskom da popuni treće mjesto koje je šesterostruki olimpijski pobjednik Chris Hoy ostavio u timu za potjeru. 'To nije bio lak put', rekao je. 'Stoga je nevjerojatno doći ovamo i biti olimpijski prvak. Toliko smo naporno radili i pokazalo se da se isplati.'

Ekipna potjera

Iako prije toga, uspjeh na velodromu već je započeo s ekipnom ženskom potjerom koja je postavila svjetski rekord tijekom svoje kvalifikacijske vožnje. Tim je bio sedmi od devet timova i uspio je smanjiti četiri desetinke sekunde prethodnog rekordnog vremena od 4:13.683, koje je postavila Australija 2015. Sada se u drugom krugu suočavaju s Kanadom za mjesto u finalu.

Muška timska potraga također je postavila najbrže vrijeme u svojoj kvalifikacijskoj vožnji, završivši samo tri desetinke izvan vlastitog svjetskog rekorda. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull i Steven Burke postavili su vrijeme 3:51.943, gotovo tri i pol sekunde ispred Danske, koja se kvalificirala kao druga. Sada će se u petak utrkivati s Novim Zelandom u polufinalu.

Cestovna utrka - 2016-08-08

S rutom koja je raznesena zbog opasnih spustova, cestovne utrke u Riju tijekom vikenda izazvale su toliko kontroverzi da je UCI bio prisiljen stati u njezinu obranu.

Ruta od 237,5 km uvelike je utjecala na tim GB u muškoj utrci. Očekivalo se da će Thomas podržati Froomea, ali nakon što je prekasno napustio svoj napad, Geraint Thomas je gurao naprijed za medalju. Nažalost, srušio se na strmoj nizbrdici s Vista Chinesa i, unatoč tome što se vratio i završio utrku, nije bilo medalja za tim GB. Thomas je završio na 11. mjestu, a slijedio ga je Froome na 12. mjestu. Yates je završio na 15. mjestu. Ian Stannard i Steve Cummings nisu završili utrku, nakon što su se obojica hrabro okrenuli na čelu kako bi smanjili glavninu u ranim fazama.

Samo tri biciklistice tima GB koje su se natjecale u ženskoj utrci, jasan fokus je bio na Armitsteadu kao vođi tima. Nakon rane drame s probušenom gumom na 10 km, što je dovelo do promjene bicikla, stigla je do čela pelotona.

Emma Pooley predvodila je peloton uz uspon i završila na 58. mjestu - jedno mjesto iza svoje timske kolegice Nikki Harris. Armitstead je završila na petom mjestu jer je ispuštena u drugoj polovici uspona, okončavši svoj tjedan previranja razočaranjem. Očekivalo se da će vratiti olimpijsku medalju i bila je favorit za pobjedničko postolje tijekom nedjeljne utrke. Ona sama tvrdi da suspenzija iz britanske antidopinške službe nije utjecala na njezin način razmišljanja tijekom utrke i da se 'jednostavno nije mogla dovoljno brzo penjati'.