Martin Wins Stage 4

Doug Pensinger / Getty Images

Tony Martin konačno je dobio ruke u žutom dresu vođe utrke sjajnom solo pobjedom na utrčanoj četvrtoj etapi Tour de France. Njemački trostruki svjetski prvak u vremenskoj probnoj fazi oslobodio se smanjenog pelotona s preostalih 3, 3 km i odustao od punjenja, da bi pobijedio tri sekunde ispred Johna Degenkolba i Petera Sagana na kraju 223, 5 km etape od Serainga do Cambraia, Nakon što je za nekoliko sekundi u svakoj od prve tri etape propustio žuti dres, Martin je prestigao prvaka turneje 2013. Chris Froomea, koji je na drugom mjestu s Amerikankom Tejay Van Garderen.

Martin (30) je prva tri dana proveo na drugom mjestu, izgubivši protiv Australca Rohana Dennisa za pet sekundi u uvodnom terminu. Fazu 2 završio je tri sekunde iza Fabijana Cancellara koji je uzeo bonus od četiri sekunde na liniji za treće mjesto.

Froome je tada na trećoj etapi završio drugi da bi zaradio bonus od šest sekundi koji mu je ostao samo 1 sekundu ispred Martina. No, odvažnom Nijemcu nije trebalo odbiti u utorak i upriličio napad kako bi osigurao nezaboravnu pobjedu koja mu je ostavila 12 sekundi ispred Froomea i 25 sekundi dalje od Van Garderena.

Nakon napornih posljednjih 50 km, uključujući 11, 5 km kaldrme u šest sektora, četvorica favorita Froomea, vladajući prvak Vincenzo Nibali, dvostruki pobjednik Alberto Contador i kolumbijski Nairo Quintana završili su u vodećoj skupini od oko 25 vozača.

Veliki gubitnik tog dana bila je francuska nada Thibaut Pinot, koja je lani završila na trećem mjestu. Doživio je mehanički problem na pretposljednjem popločanom sektoru, imao je natezanje i na kraju je izgubio oko tri minute. Sada za šest minuta prati vođe i borit će se uzbrdo kako bi se nadmetao za plasman na postolje.