Tour de France 2018.: Geraint Thomas osigurava prvu povijesnu pobjedu na Touru dok Dumoulin pobjeđuje u etapi 20 na kronometar

Sadržaj:

Velšanin se priprema da postane treći Britanac koji je osvojio Tour de France

Geraint Thomas iz tima Sky ušao je u povijest postavši treći Britanac – i prvi Velšanin – koji je osvojio Tour de France. Ostao je još jedan dan utrke, međutim, osim nesreće, posljednja etapa do Pariza obično je povorka koja nema utjecaja na konačni ishod utrke.

Thomasovo treće mjesto na današnjem pojedinačnom kronometru bilo je dovoljno da ostane na vrhu GC-a. Tom Dumoulin iz Sunweba pobijedio je na etapi s vremenom 40'52 , što je bilo dovoljno da osigura svoje drugo mjesto na podiju za ukupno mjesto.

Chris Froome iz tima Sky osvojio je drugo mjesto u kronometarskoj vožnji, samo jednu sekundu iza Dumoulina, što mu je pomoglo da se popne na ukupno treće mjesto, nakon što je Primoz Roglic iz Lotto NL-Jumba izgubio 01'11 u vremenu od Froome.

Thomasova pobjeda znači da će do kraja sutrašnjeg dana Team Sky osvojiti šest od posljednjih sedam Tours de Francea, s tri različita vozača. Thomas je prvi od tih jahača koji je rođen na Britanskom otočju.

Priča o pozornici

Pretposljednja etapa Tour de Francea 2018. bila je posljednja prilika za Skyjeve suparnike da poremete planove britanskog tima za šestu pobjedu najveće svjetske biciklističke utrke. Uvijek će to biti veliki zahtjev.

Etapa 20 vozačima je predstavila kronometar od 31 km u baskijskoj regiji u jugozapadnoj Francuskoj, nadomak španjolske granice.

Tehnički park je bio prožet oštrim zavojima, kratkim oštrim usponima i nekoliko strmih nizbrdica, koje je vlažno vrijeme činilo još nejasnijim. Pred kraj staze dionica od 300 m povećala se za 20%.

Potencijal za padove bio je visok.

U podne (po francuskom vremenu) lanterne rouge Lawson Craddock iz EF Education-First Drapac sišao je s rampe i bio prvi čovjek na stazi. Sa svojim dosardom broj 13 zakačenim naopako, kako tradicija (ili praznovjerje) nalaže, Amerikanac je još uvijek liječio slomljenu lopaticu i očito je bio emotivan što je prošao cijeli put kroz Tour.

Geraint Thomas iz tima Sky, koji nosi žutu majicu vodećeg, morao bi čekati još četiri sata i 29 minuta i 145 vozača prije nego što bi došao na red.

U međuvremenu je rano mjerilo postavio Michael Hepburn iz Mitchelton-Scotta s vremenom od 42'15 . Proći će još nekoliko sati prije nego što je Marc Soler iz Movistara uspio poboljšati to vrijeme za samo pet stotinki sekunde.

Solera je brzo preokrenuo Søren Kragh Andersen (Sunweb), kojeg je zauzvrat gurnuo na drugo mjesto Michał Kwiatkowski iz Skya.

Kada su u pitanju kandidati za GC, Dumoulin je imao zastrašujući zadatak pobijediti Thomasa s 02'05 kako bi uzeo žutu majicu. Na trećem mjestu, Primoz Roglic iz Lotto NL-Jumba trebao je popraviti Dumoulina s 19 sekunde za napredovanje na drugo mjesto, dok je Froome trebao pobijediti Roglića za 13 sekundi da bi ušao među prva tri.

Roglic se pokazao kao veliki gubitnik dana, izgubivši mrske sekunde od Froomea da prepusti svoje treće mjesto na GC-u.

Froome je pružio moćnu izvedbu, nadmašivši vrijeme Kwiatkowskog za nevjerojatnih 49 sekundi i preuzeo vodstvo. Međutim, Dumoulin je uspio pobijediti Froomea za jednu sekundu i uzeti počast pozornice.

Unatoč Dumoulinovom impresivnom vremenu, Gerainta Thomasa nije bilo za poreći. Velšanin, koji je pokazao takvu otpornost tijekom cijelog Toura, još jednom je dokazao svoju snagu.

Došao je kući sa samo 14 sekundi zaostatka za Dumoulinom i zauzeo treće mjesto u kronometarskoj vožnji, zadržao svoje vodstvo na GC-u i osigurao prvu pobjedu na Tour de Franceu za Wales.