Dowsett osigurava GB dodatno mjesto na Olimpijskim igrama u Tokiju vožnjom na kronometar za Svjetsko prvenstvo

Sadržaj:

Unatoč najboljem učinku u karijeri, Dowsett bi ipak mogao propustiti Olimpijske igre sljedeće godine

Unatoč tome što je Velikoj Britaniji osigurao dodatno mjesto na kronometru na Olimpijskim igrama sljedeće godine s najboljim petim mjestom u karijeri na Svjetskom prvenstvu u kronometru, Alexu Dowsettu možda neće biti zajamčeno njegovo mjesto u Tokiju 2020.

Jahač Katusha-Alpecin završio je 2:02 manje od kasnijeg pobjednika Rohana Dennisa koji je ispratio konkurenciju Belgijca Remca Evenepoela i Talijana Filippa Ganne, koji su završili na postolju.

Dowsettova vožnja bila je, međutim, dovoljno dobra da Velika Britanija dobije drugo mjesto u vožnji na kronometar na Olimpijskim igrama sljedećeg ljeta u Japanu.

Nastup 30-godišnjaka u Harrogateu sugerirao bi da će biti među favoritima za predstavljanje Velike Britanije u Tokiju, ali stroga pravila oko sudjelovanja mogla bi ga izostaviti.

'Ta izvedba baca Olimpijske igre kao mogućnost, ali imaju to smiješno pravilo prema kojem morate biti dio tima cestovne utrke da biste vozili kronometar,' rekao je Dowsett.

'To je smiješno jer je to kao da kažete Usainu Boltu ako želite trčati na 100 m, morate trčati na 800 i 1500 m, to su različiti sportovi.'

Dowsettu je izmaklo pobjedničko postolje za samo sedam sekundi, ali je premašio svoja očekivanja prije utrke probivši prvih pet. Dobar nastup također je došao kao olakšanje Dowsettu koji je osjećao pritisak domaćeg Svjetskog prvenstva.

'Prije kronometra bio sam stvarno nervozan posljednjih nekoliko dana, zapravo. Kad postanem nervozan, počnem se kretati i [postanem] neproduktivan i ne odmaram se,' rekao je Dowsett nakon utrke.

'Ne volim metu gdje želim završiti jer želim pobijediti. Gledajući ono što je realno, pomislio bih na top 10 pa sam zadovoljan petim. Bilo je lijepo što se sve skupilo.'

Jedan od jahača koji je srušio Dowsetta bio je 19-godišnji Evenepoel. Iako je Belgijac prepustio gotovo 70 sekundi pobjedniku dana, to je bila izvanredna izvedba s obzirom da se utrkivao kao junior prije samo 12 mjeseci.

Dowsett je zabilježio Evenepoelovu izvedbu i označio ga kao pravog kandidata za zlato u Tokiju sljedeće godine.

'On je fenomenalan. Izbacite njegove godine iz jednadžbe, u dva mjeseca osvojio je Classicu San Sebastian, Tour of Belgium i europski kronometar. To su tri potpuno različite utrke koje bi trebala pobijediti tri različita vozača, što je posebno,' rekao je Dowsett.

'Sigurno će Rohan na njega morati ispravno gledati kao na konkurenciju za Olimpijske igre sljedeće godine.'