Pregled državnog prvenstva: Tko je pobijedio ovog vikenda?

Sadržaj:

Potpuni pregled državnih prvaka okrunjenih za vikend

Ovo je bila čudna godina. Sezona 2020. i dalje ne nalikuje nijednoj drugoj prije, s Covid-19 koji je iskrivio kalendar u doista neviđeni oblik.

Mnoge utrke su otkazane i mnoge su pomaknute, ali jedna stvar koja je barem zadržana je održavanje nekih nacionalnih prvenstava vikend prije Tour de Francea.

Naglašavamo frazu 'neka' jer su mnoga prvenstva uvelike otkazana, britansko je najzapaženije, dok će se druga, poput irskog, održati krajem godine. Jedna ili dvije zapravo su se održale na njihove izvorne datume – uključujući slovensko prvenstvo 22. lipnja, činjenica koja ga je učinila službeno prvom profesionalnom utrkom koja je održana nakon pauze u sezoni.

Bez obzira na to, bilo je još dosta dresova osvojenih tijekom vikenda, a ovdje je pregled tko ih je uzeo.

Državno prvenstvo 2020.: Zaokruživanje

Utrka o kojoj se najviše pričalo tijekom vikenda vjerojatno je bila elitna muška cestovna utrka u Francuskoj. Sadržao je sprintera s najvećom formom na svijetu, Arnauda Demarea, njegovu pratnju od otprilike 150 timskih kolega iz Groupama-FDJ-a, Juliana Alaphilippea iz Deceuninck-QuickStepa, nekoliko vozača AG2R La Mondiale i Cofidis. Oh, i francuska vojska.

U blistavom finalu, Demare je uspio izdržati napade Alaphilippea prije nego što je nadmašio Bryana Coquarda iz B&B Hotels-Vital Concepta na trećem francuskom trobojniku u karijeri. Radujemo se njegovom izvrsnom nacionalnom dresu.

Dan ranije u ženskoj utrci, Audrey Cordon-Ragot iz Trek-Segafreda solo je osvojila prvu nacionalnu titulu ispred Gladys Verhulst iz Arkee i Clare Copponi iz FDJ-a.

Annemiek van Vleuten iz Mitchelton-Scotta doživjela je kraj svom pobjedničkom nizu jer je Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) odnijela impresivnu solo pobjedu za svoj prvi naslov nacionalne cestovne utrke. Na kraju je pobijedila Van Vleuten na 7 km dugoj stazi Col du Vam za 1:19, a Anouska Koster (Parkhotel Valkenburg) bila je treća.

Na istoj stazi kasnije tog vikenda, Mathieu van der Poel dominirao je muškom utrkom uzevši svoj drugi naslov u nacionalnoj cestovnoj utrci nakon napada, solo, 44 km od cilja. Čovjek Alpecin-Fenixa pobijedio je Nilsa Eekhoffa (Team Sunweb) i Tima Roosena (Jumbo-Visma) do naslova.

Nagrada za najsigurniju pobjedu vikenda bila je Christine Majerus (Boels-Dolmans) koja je osvojila svoj 11. uzastopni naslov u cestovnoj utrci za žene u Luksemburgu. Ove je godine njezina pobjednička razlika bila 15 minuta.

A nagrada za najveće iznenađenje vikenda dogodila se na muškoj cestovnoj utrci u Luksemburgu kada je Bob Jungels iz Deceuninck-QuickStepa završio svoj petogodišnji pobjednički niz jer je izgubio od Kevina Genietsa iz Groupama-FDJ-a.

Pozitivan test Leonarda Bassa iz tima Ineos na Covid-19 doveo je do toga da je tim povukao svoje vozače iz talijanskog nacionalnog prvenstva kao mjeru opreza i djelovao kao ponizni podsjetnik da su utrke još uvijek neizvjesno uravnotežene.

Srećom, utrka je ipak održana na testiranju Classics parcoursa koji je dizajnirao bivši vozač Pippo Pozzato. Smanjena skupina od 13 trčala je za pobjedu s Giacomom Nizzolom iz tima NTT koji je pobijedio Sonnyja Colbrellija (Bahrain-McLaren) i Davidea Ballerinija (Deceuninck-QuickStep) za dres.

U Španjolskoj, veteran Luis Leon Sanchez (Astana) osvojio je svoj prvi nacionalni naslov u dubokoj starosti od 36 godina. Sreća je pratila Sancheza jer je u završnom činu utrke Jesus Herrada iz Cofidisa pretrpio preuranjeni mehanički udarac da preda naslov za Sancheza.

U ženskoj utrci, Mavi Garcia iz Ale BTC Ljubljana nastavila je s otkrivajućom formom koja je dovela do njezinog podija na Strade Bianche i odnijela ugodnu pobjedu.

Danska muška cestovna utrka održana je u Middelfartu. Osvojio ga je Kasper Asgreen iz Deceuninck-QuickStepa. Također u Middelfartu, Emma Cecilie Norsgaard iz Equipe Paule Ka osvojila je naslov u ženskoj konkurenciji.

Marcel Meisen (Alpecin-Fenix) odnio je iznenađujuću pobjedu i postao njemački prvak za muškarce ispred Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe), dok je Lisa Brennauer obranila svoju titulu za žene. Preko granice u Austriji, Valentin Gotzinger (WSA KTM Graz) postao je prvak u muškoj konkurenciji, dok je Kathrin Schweinberger osvojila naslov u ženskoj konkurenciji.

Najbliža utrka vikenda bila je ženska cestovna utrka u Norveškoj u kojoj je Mie Bjørndal Ottestad pobijedila Vibeke Lystad za 9 milisekundi. U muškoj utrci, Sven Erik Bystrom (UAE-Team Emirates) osvojio je naslov.

U Češkoj su Adam Toupalik i Jarmila Machacova osvojili naslov u muškoj i ženskoj konkurenciji, dok su Stanislaw Aniolkowski i Marta Lach osvojili naslove u Poljskoj. Izvrsno imenovani Antti-Jussi Juntunen osvojio je finski naslov u muškoj konkurenciji, dok je jednako izvrsno imenovana Minna-Maria Kangas osvojila naslov u ženskoj konkurenciji.

I konačno, u Slovačkoj, Tereza Medvedova je osvojila naslov u ženskoj konkurenciji, dok je kućanstvo Sagan dobilo svoj 10. uzastopni dres slovačke cestovne utrke za muškarce dok je Peterov veliki brat Juraj osvojio četvrti nacionalni naslov u svojoj karijeri.