Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz pobjeđuje na povijesnoj Maglia Rosi nakon 21. etape u Veroni

Sadržaj:

Nezaboravna prva velika turneja za Ekvador dok Chad Haga šokira favorite za pobjedu na finalnom kronometru u Veroni

Movistarov Richard Carapaz osigurao je povijesnu pobjedu na Giro d'Italia i postao prvi Ekvadorac koji je osvojio Grand Tour.

Carapaz je sigurno prešao ciljnu crtu etape 21 pojedinačnog kronometra u Veroni i pobijedio domaćeg favorita Vincenza Nibalija do prve ružičaste majice.

Nibali je osigurao drugo i 11. pobjedničko postolje Grand Toura, dok je Primoz Roglic uspio preskočiti Mikela Landu za osam sekundi i zauzeti treće mjesto u generalnoj klasifikaciji.

Počasti pozornice pripale su emotivnom Chadu Hagi iz tima Sunweb čije su se opsežne pripreme za stazu od 17 km isplatile. Svladavši zahtjevnu stazu u vremenu od 22 minute i 7 sekundi, Amerikanac je pobijedio favorita prije utrke Victora Campenaertsa za četiri sekunde.

O preostalim dresovima u utrci također je odlučeno u gradu Shakespearea.

Maglia Ciclamino za najboljeg sprintera otišao je u dvostruki pobjednik Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), koji je pobijedio Arnauda Demarea (Groupama-FDJ) s 226 bodova na 213.

Maglia Blanco najboljeg mladog vozača osvojio je Miguel Angel Lopez, pobijedivši Pavela Sivakova (Team Ineos) i Hugha Carthyja (Education First). Planinskom Maglia Azzurra dominirao je Gulio Ciccone (Trek-Segafredo) koji je imao dvostruko više bodova od svog najbližeg rivala Fausta Masnade.

Carapaz i Landa pobrinuli su se da Movistar preuzme timsku klasifikaciju jer je 900 km u pauzi značilo da je Damiano Cima preuzeo klasifikaciju za odvajanje, a Sho Hatsuyama iz Nippo-Vinija osvojio je Maglia Nera posljednju u generalnoj klasifikaciji.

U poštenoj Veroni

Dakle, to je bilo to, posljednja etapa Giro d'Italia 2019., vožnja na hronometar od 17 km oko prekrasnog grada Veneta kojem se Shakespeare toliko divio da ga je iskoristio kao mjesto radnje za filmove Dva gospodina iz Verone i Romeo i Julija.

Sa brdskim udarcem, udarcem u sredinu, pobjednik posljednjeg dana morao bi pomiješati sposobnost vožnje na vrijeme s robusnošću nakon što je izdržao teška tri tjedna utrke.

Izuzev katastrofe, Maglia Rosa je bila izgubljena. Pripala je Richardu Carapazu iz Movistara koji je imao 1 minutu 54 zaostatka za Vincenzom Nibalijem (Bahrain-Merida) na drugom mjestu.

Bio je to povijesni trenutak jer je Carapz postao prvi Ekvadorac koji je ikada osvojio Grand Tour.

Mala nogometno luda nacija od 17 milijuna ljudi imala je novog heroja za navijanje i slavlje, predsjednik nacije Lenin Moreno platio je emitiranje posljednje faze na besplatnoj televiziji.

Osim pobjednika etape, kronometar bi također odlučivao o konačnom postolju. Mikel Landa zauzeo je treće mjesto, ali samo 23 sekunde ispred Primoza Roglica, što je premostiv zaostatak za Slovencem.

Favorit za pozornicu bio je nedavni obarač satnih rekorda Victor Campenaerts iz Lotto Soudala. Učinio je očekivano, postavivši najbrže vrijeme 22.11.

Međutim, to nije bilo dovoljno dobro jer je mladi Amerikanac Chad Haga (tim Sunweb) bio brži za četiri sekunde u vremenu 22.07, vremenu koje bi vjerojatno ugrozio samo Roglić.

Roglic je bio brz, ali ne dovoljno brz pa mu je zaostajalo 26 sekundi za Haginim pobjedničkim vremenom, ali dovoljno da prestigne Landu i osigura prvo pobjedničko mjesto na Grand Touru za Slovenca.