Giro d’Italia 2017.: Tom Dumoulin pobjeđuje Quintanu u finalu TT-a i osvaja Giro d'Italia s 31 sekundom razlike

Sadržaj:

Vozač tima Sunweb postaje prvi nizozemski pobjednik Gira

U uzbudljivoj posljednjoj fazi 100th Giro d'Italia, Tom Dumoulin (Tim Sunweb) odradio je kronometar svog života kako bi preoteo utrku Nairo Quintana (Movistar). Gotovo od prvog okretaja papučice na kronometru od 29,3 km, Dumoulin se odmaknuo od svojih suparnika kako bi vratio vrijeme koje je izgubio u prethodnih nekoliko etapa.

Trebao je nadoknaditi 53 sekunde i na kraju je završio 1m24s ispred Quintane, koji je uspio zadržati drugo mjesto, a treći je bio Talijan Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Pokazalo se da je to savršen završetak utrke koja je imala dramu, junaštvo i kontroverze tijekom tri tjedna.

Konačna pobjednička razlika od samo 31 sekunde svjedočila je o tome koliko je borba bila tijesna i bit će malo ljudi koji će smatrati da Dumoulinova pobjeda nije u potpunosti zaslužena.

Kako je izgledala 21. etapa Giro d'Italia

Uoči posljednje etape, organizatori Giro d’Italia 2017. sigurno su trljali ruke zbog toga koliko se dobro razvila utrka, što je kulminiralo ovim uzbudljivim raspletom.

Dok su se vozači poredali na startnoj rampi, još nije bilo izvjesno kako će ispasti ovogodišnji Giro.

Samo nekoliko dana ranije, Dumoulin tima Sunweb izgledao je kao siguran pobjednik.

Nakon 15. etape imao je 2m51s zaostatak u odnosu na svog najbližeg suparnika, i samo je trebao ostati blizu glavnih protivnika u planinama i ne izgubiti previše vremena, i zabilježio bi laku pobjedu u posljednjem vremenu -proba – 29,3 km nizbrdo od Monze do Milana.

Međutim, nekoliko skupih pogrešaka u posljednjih nekoliko etapa utrke značilo je da je izgubio ružičastu majicu i otišao u kronometar na četvrtom mjestu na GC-u, 53 sekunde manje od novog lidera utrke Quintane.

Ispred njega su bili Nibali, koji je zaostao 39 sekundi za Quintanom, i Thibaut Pinot iz FDJ-a na 43 sekunde.

Dumoulin je bio među favoritima za pobjedu na etapi, zahvaljujući svojim superiornim vještinama vožnje na vrijeme u usporedbi sa svojim suparnicima, ali nije bilo sigurno može li vratiti 53 sekunde na prilično maloj udaljenosti, pogotovo kako je izgledao fizički iscrpljen u prethodnih nekoliko faza.

Prije početka 21st etape bilo je teško predvidjeti tko će na kraju biti na postolju i na kojoj poziciji.

Jednako tako, u konkurenciji mladih vozača, Adam Yates (Orica-Scott) imao je 28 sekundi prednosti u vožnji na vrijeme, ali čovjek za petama bio je Bob Jungels (Quick-Step Floors), jedan najboljih kronometara u pelotonu, pa je i konačni osvajač bijele majice bio neizvjestan koliko i ružičaste.

Na početku etape, najbolje vrijeme postavio je Nizozemac Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) u 33m08s. Kad su favoriti krenuli, Dumoulin se brzo postavio kao najbolji čovjek protiv vremena.

Do prve kontrolne točke, već je dobio značajno vrijeme za svakog od tri čovjeka ispred njega na GC.

U međuvremenu se Jungels vratio kući u vremenu od 34m02s, pune 94 sekunde ispred Yatesa i skinuo bijelu majicu s leđa britanskog vozača.

Dumoulin nije mogao osvojiti pozornicu. Njegovo vrijeme od 33 m23s bilo je dovoljno da bude drugi iza Van Emdena, ali što je još važnije, bilo je 1m27s ispred Pinota, 54 sekunde ispred Nibalija i 1m24s ispred Quintane.

Na kraju jednog od najuzbudljivijih Girosa u posljednje vrijeme, Dumoulin je osvojio 100 izdanje utrke s razlikom od samo 31 sekunde, čime je postao jedini Nizozemac će pobijediti na najvećoj talijanskoj utrci.

Quintana je uspio zadržati drugo mjesto na postolju, s Nibalijem na trećem mjestu.

Također na završnom podiju, Mikel Landa iz tima Sky osvojio je majicu kralja planina, a Fernando Gaviria iz Quick-Step Floorsa osvojio je bodovnu majicu, dok je Quick-Step Floors također osvojio timsku nagradu.