Rat svjetova

Sadržaj:

Svjetsko prvenstvo u atletici u Londonu 2016. završilo je tako da je Britanija na vrhu tablice medalja, ali što to znači za Olimpijske igre?

Svatko voli autsajdera. Osim trenera, sportaša i tehničkih direktora. Oni vole brojke, preciznost i sigurnost, tako da za svaki užitak koji mora proizaći iz britanskog biciklizma sa svakom zlatnom olimpijskom medaljom, također mora postojati jednaka količina frustracije zašto vozači jednostavno ne daju najbolje što mogu u prethodno Svjetsko prvenstvo.

Svjetovi 2012. bili su tijesni, ali Australija je bila krajnji pobjednik s ukupno 15 medalja, uključujući osam zlatnih. Olimpijske igre bile su potpuno drugačija priča - reprezentacija Velike Britanije uzela je osam zlatnih medalja Australiji. Događaj u kojem je Britanija zaista briljirala tijekom Svjetskog prvenstva 2012. bila je timska potraga, postavljajući usput novi svjetski rekord. Ove godine, međutim, bila je to sasvim drugačija priča.

Keirin utrka na 2016 UCI Track Worlds

Ed Clancy otvorio je postupak u finalu timske potjere, ali je britanski četverac bio u zaostatku 0,6 sekundi na pola puta u prvom krugu i bila je stalna borba da ga se vrati. S jednim krugom do kraja uspjeli su vratiti i bili su 0,15 sekundi ispred, samo da bi se raspali i izgubili od Australije za 1,1 sekundu. Kao promatrač osjećao sam se kao da su pustili da pobjeda izmakne, a Clancy se slaže.

'Teško je kad tako izgubiš u zadnjem krugu,' Clancy kaže Cyclistu sljedeći dan. 'Izveo sam dva dobra zavoja, ali ja sam izgubio utrku u tom zadnjem krugu. Izgubio sam volan i unatoč činjenici da sam se rano obvezao na dva velika zaokreta, to je bila strategija i ne ide uvijek po planu. Nekako se osjećate kao da ste ga izgubili za sve. Mogu se utješiti činjenicom da čak i da sam bio za volanom, ne bi bilo dovoljno brzo.

‘Australija je završila jako brzo, dok smo mi samo pali u zadnjem krugu. Vodili smo dobru strategiju, ali to je ona koja se morala održati - svi smo podržavali jedni druge.’

Ali pad od 0,6 sekundi u prvom krugu nije mogla biti strategija, zar ne?

Kierin finale, 2016 UCI Svjetsko prvenstvo na stazi

'Strategija je bila odraditi početni polukrug od 12,5 [sekundi] i isporučiti tim na krugove od 14,0 sekundi, što sam uspio jer uopće nisam bio 'čovječe jedan' na treningu od mog operacija leđa. Bio sam na kraju jer se Burkey [Steven Burke] mučio cijeli tjedan, pa je to bilo malo kockanje, ali dobro je funkcioniralo.

‘Odradio sam dobar korak u svom drugom zavoju i molio sam se da je to to. Brad [Wiggins] i [Owain] Doull bili su toliko jaki u prethodnim rundama da bi samo sredili zadnji kraj utrke i ja ne bih morao ponovno vidjeti čelo. Ali kad sam ponovno vidio prednju stranu na tom zadnjem zavoju jednostavno nisam imao noge.

'Obično, da sam bio u punoj kondiciji, volim misliti da sam mogao brzo odraditi pola kruga, vratiti se unutra i izdržati, ali sinoć sam se pokušao maknuti s puta što je brže moguće i popeti se na leđa, ali jednostavno nisam mogao izdržati. Ništa mi nije ostalo.

‘Još uvijek smo išli jednako brzo kao i cijelo natjecanje, ali Australci su ga pojačali bolje od nas i to je to. Razočaravajuće da budem iskren, ali ako razmislite o čemu smo došli i gdje još možemo ići prije kolovoza, mislim da je još uvijek prilično pozitivno.’

GB staza potjera

S Clancyjem u punoj formi, British Cycling sugerira da bi se prvo poluvrijeme svelo na puno respektabilnije vrijeme, s krajnjim ciljem da se spusti ispod 3:50. No, valja istaknuti da ni australska momčad nije bila u punom sastavu. Alex Edmondson nije bio prisutan, a nije bio ni Jack Bobridge, za kojeg se kaže da je sam vrijedan pune druge vremenske razlike.

U ženskoj momčadi to je također priča o dva poluvremena. Nevjerojatna izvedba Laure Trott dovela je do toga da je osvojila dvije svjetske titule – utrku u scratch utrci i omnium – čime je svoj broj popeo na sedam. Način na koji je odjahana s terena s takvom finoćom vas tjera da se zapitate postoji li netko tko je može pobijediti.

Becky James stigla je do finala keirina, ali je dopustila sebi da bude boksana i na kraju ni ona ni odlazeća prvakinja Anna Meares (Australija) nisu imale ni blizu sirove vatrene moći Kristine Vogel (Njemačka). Može li to preokrenuti također je potpuna nepoznanica, budući da je 2012. prebačena u korist Victorie Pendleton.

Naravno, tu je i pitanje Marka Cavendisha i njegovog mjesta u omniumu. Nema sumnje da će njegov nastup s Wigginsom u Madisonu ostati zapisan u povijesti kao jedan od njegovih najvećih, ali je li to zapravo dovoljno da mu osigura mjesto u avionu za Rio?

Pobjednici australske potjere i Bradley Wiggins

Shane Sutton je bio prilično glasan u svom mišljenju da će se, ako Cavendish želi voziti stazu na Olimpijskim igrama, morati u potpunosti posvetiti programu staze i malo je vjerojatno da bi to učinio ako vozi punu stazu tri tjedna Gira i Toura (da ispuni svoje zahtjeve Dimension Data).

Postoji i problem ograničenog broja mjesta u ekipi. Tim za stazu sastoji se od izdržljivih vozača i sprintera, a postoji pet mjesta za izdržljive Britance. Momčadska ekipa za potjeru ima četiri člana, tako da bi idealno BC trebao povesti pet progonitelja na Olimpijske igre (u slučaju ozljede) s idejom da bi se jedan od njih mogao udvostručiti u omniumu. Da bi Cavendish osigurao svoje mjesto u toj skupini od pet, morat će dokazati da bi mogao ući u ekipu za timsku potjeru ako bude potrebno, što je težak zadatak nakon izvedbe Jona Dibbena u utrci za bodove. Wiggins misli drugačije.

‘Mislim da će otići – mislim da će ga izabrati,’ kaže nam Wiggins. 'Cav to ne treba učiniti, on samo želi olimpijsku medalju. Može imati jednu od mojih ako ne pobijedi. Siguran sam da bih mu mogao dati broncu ili tako nešto.’