Počeo Tour de France: povijest kontroverznih diskvalifikacija

Sadržaj:

Slanje Petera Sagana kući samo je najnovije u povijesti kontroverznih otkaza s Toura

Tour de France Petera Sagana 2017. je gotov, čime se završavaju njegovi izgledi da se izjednači sa šest uzastopnih pobjeda zelene majice Erika Zabela.

Pošteno je reći da se ne slažu svi s odlukom o diskvalificiranju Slovaka, ali daleko od toga da su dužnosnici Toura prvi put donijeli kontroverzne odluke koje su vozače koštale mjesta u pelotonu Toura. Nije da će se Sagan zbog toga osjećati bolje, naravno…

Skoro svi, 1904. Tour de France

Bicikli, vlakovi i automobili

Ljubitelji biciklizma iz ere Lancea Armstronga navikli su pregledavati originalnu listu rezultata kako bi locirali konačnog pobjednika Tour de Francea.

Međutim, da biste pronašli pobjednika na drugom izdanju utrke, morate pogledati impresivnih pet mjesta niže u privremenom poretku. Utrka 1904. bila je obilježena varanjem, premlaćivanjima i raširenom sabotažom.

Maskirani muškarci napali su vodeće tijekom prve faze. Čavli i staklo su više puta razbacani po cesti. A rulju su morali rastjerati naoružani službenici. Međutim, niti jedan od ovih događaja nije rezultirao izbacivanjem bilo kojeg vozača.

Umjesto toga, tijekom utrke devet biciklista je optuženo da su se vozili vlakovima ili vozili dizalice u automobilima. Budući da je utrka bila skoro otkazana, istraga koja je uslijedila diskvalificirala je sve pobjednike etapa zajedno s prva četiri koja su završila.

Ovo je ostavilo petoplasiranog Henria Corneta, koji je tada imao 19 godina, kao pobjednika.

Michel Pollentier, Tour de France 1978

Vrećica pišljane

Belgijski nacionalni prvak Michel Pollentier došao je na Tour de France 1978. pobijedivši u ukupnom plasmanu na Giro d'Italia prethodne godine.

Stvari su izgledale dobro za sličan uspjeh u Francuskoj kada ga je pobjeda na Alpe d'Huezu stavila u žutu majicu na kraju etape 16.

Međutim, njegova etapna pobjeda također ga je izdvojila za doping test. Srećom, Pollentier je došao spreman, s kondomom napunjenim tuđim tekućinama skrivenim ispod njegovog trkaćeg dresa.

Sve je išlo dobro za jahača opterećenog amfetaminima sve dok kolega ispitanik nije počeo imati problema s vlastitim aparatom (na sličan način je pokušavao prevariti službene osobe koristeći tuđi urin).

Kvar je uzrokovao otkrivanje jahačeve prijevare, a to je potaknulo sumnjičave službenike da natjeraju Pollentiera da također podigne svoj dres, otkrivajući sličan sustav.

I on i Pollentier su izbačeni, ostavljajući Bernarda Hinaulta da pobijedi u utrci.

Stephen Roche i Urs Zimmerman, Tour de France 1991

Propušteni startovi i strah od letenja

Dok je sat otkucavao do dogovorenog startnog vremena na 2. etapi Turneje 1991., ekipnom kronometru, tim TonTon Tapis sjedio je na startnoj liniji, a jedan od njih bio je vrlo upadljivo odsutan – vođa tima Stephen Roche.

Zabuna u vremenu značila je da je Roche kasnio na start, a do tada je ostatak tima već bio na putu.

Roche je stazu od 36,5 km vozio sam, ali ga je kasni start gurnuo izvan vremenskog ograničenja, što je dovelo do njegove eliminacije. Roche se žalio na odluku, ali komesari utrke nisu imali ništa od toga, a pobjednik Toura iz 1987. bio je na putu kući.

Iste godine, bivši osvajač postolja Urs Zimmermann također je izbačen iz utrke jer se odbio ukrcati u avion. Organizatori utrke su odredili da Tour circus obavlja transfer od Nantesa do Paua između etapa avionom, ali Zimmermann – za kojeg se zna da ima dugogodišnji strah od letenja – odbio se ukrcati i stigao je alternativnim putem.

Nesuosjećajni žiri utrke tada ga je diskvalificirao, ali prijetnje bojkotom od strane drugih vozača u znak podrške popularnom Švicarcu rezultirale su njegovim vraćanjem na mjesto i Zimmermann je završio Tour kao 116. u ukupnom poretku.

Mark Renshaw, Tour de France 2010

Slika
Slika

Guzica ozbiljno

Uobičajeno miran i sabran Mark Renshaw izgubio je glavu dok je radio kao glavni čovjek za Marka Cavendisha tijekom 11. etape turneje 2010.

Renshaw je napravio iznimku kada je glavni čovjek Tylera Farrara Julian Dean nepotrebno upadao u njega na prilazu crti.

Renshaw je poslan kući zbog svoje indiskrecije, a dužnosnik utrke Jean-Francois Pescheux rekao je: 'Njegovi postupci su jasni svima. Ovo je biciklistička utrka, a ne gladijatorska arena.’

Barem je Cavendish osvojio pozornicu.

Eduardo Sepulveda, Tour de France 2015

Skupa vožnja taksijem

Od svih ovdje navedenih vozača, Eduardo Sepulveda je možda najbezgrešniji za svoje izbacivanje s Toura.

Zauzevši 19. mjesto u generalnom plasmanu nakon 13 etapa Toura 2015., nesretni Argentinac je slomio lanac na usponu tijekom 14. etape. Unatoč tome što je Sepulveda vozio za malo poznatu momčad Bretagne-Séché Environnement, timski automobil druga francuska momčad Ag2r-La Mondiale ljubazno mu je priskočila u pomoć.

Dok je Sepulveda bez bicikla sjedio opustošen u stražnjem dijelu automobila AG2R-La Mondiale, vozilo njegove ekipe stiglo je na lice mjesta, parkiravši se 100 m uz cestu.

Vozilo AG2R ljubazno je odvezlo Sepulvedu do automobila njegovog tima, gdje je dobio rezervni bicikl i poslao ga dalje.

Međutim, žiri utrke odlučio je da je završio dio staze ne svojom snagom i vidio ga je izbacio iz utrke te večeri.